S K I L L U P

Академија

Провери ги последните новости
од нашиот блог.

Дали е тешко да се научи Scratch?

Дали е навистина тешко да се научи Scratch - платформата за програмирање наменета за деца од 7 до 10години?...

Никола се вработи во Asseco - "Имате супер шанса да научите вештина што е многу барана на пазарот"

Неколку месеци по завршувањето на академијата, Никола Јакимовски направи промена во кариерата и се вработи во Asseco...

Што е програмирање за деца

Некои би рекле дека програмирањето е невозможен потфат. Дека треба да имаш посебни знаења за да почнеш да програмираш или пак големо знаење од математика. Но, дали е тоа вооп.......

Како да станете Веб Програмер

Технологијата игра огромна улога во нашите секојдневни животи. Таа е дел од наједноставните апликации до највпечатливите пронајдоци на денешницата....

3 причини зошто програмирањето за деца е добро

Живееме во дигитален свет. Затоа работата со компјутери е многу важна за иднината на децата. Оваа вештина им овозможува на децата да научат релеван...

3 причини зошто да научите Angular

Ако сакате да си дадете предност во Front-end кариерата, учењето на Angular e еден од начините да ве одвои од конкуренцијата....

Што работи Веб Програмер?

Денес на секоја организација и требаат веб програмери за да бидe во чекор со конкуренцијата. Според статистиката, се очекува потребата за ов...

Од академијата добив и повеќе од очекуваното благодарение на вложениот труд и посветеноста на менторите

По самото завршување на академијата за Back-end програмирање, Мики Арсов успеа да се вработи во MyAsset..

Што е SQL?

Терминот SQL означува "Structured Query Language". Овој програмски јазик се користи за пристап и пребарување на податоци од релациони бази....

3 познати игри изработени со Unity

Речиси половина од сите игри во светот се креирани со Unity. Unity e game engine, осносно платформа за правење на игри. Подржува 2D и 3D графики....

Програмирањето моментално е една од најдобрите професии со многу можности

По самото завршување на академијата за Front-end програмирање, Влатко Петрушевски успеа да се вработи во TechUp..

Целиме SkillUp да биде место каде што ќе се создаваат големи умови уште од мала возраст

Програмирањето не е само кариера, туку и корисна алатка за било кој аспект од животот. Зошто децата би учеле програмира...

Вики - несуден политиколог што успеа да направи фантастично портфолио

Со самото завршување на првиот модул од академијата за Front End програмирање студентите имаа задача да изработат...

5 бенефити од учењето програмирање на мали години

Компјутерското програмирање е универзален јазик на планетата. Луѓето кои знаат да програмираат ќе можат да комуницираат низ земјите и културите...

Бојан: Желбата да изучувам програмски јазици ми беше голем предизвик и мотивација

Бојан Ангелов, студент на full stack академијата, реши своето слободно време да го насочи кон учење на вештина која ќе му помогне во неговите идни...

Деца кои го менуваат светот на програмирањето

Денес програмирањето станува основна вештина. Покрај огромната побарувачка за програмери низ целиот свет, има многу занемарени придобивки од учењето како да се програмира.

Што е JavaScript?

JavaScript е програмски јазик кои се користи за создавање на динамична содржина на веб-страницата....

Дали вреди да учиш C# во 2021?

Да, да научиш C# во 2021 вреди 100%. Доколку сакаш да градиш веб и десктоп апликации кои кои лесно би се поврзале со Backend Microsoft технологии...

Колку време е потребно да научите да програмирате?

Многу фактори влијаат кога се разгледува прашањето: „колку време е потребно да научите да програмирате?“ Некои луѓе учат побрзо од другите, а некои...

Никола: Следен предизвик за мене е пред титулата Front-end Developer, на место Junior да пишува Senior

Никола Таневски, еден од студентите на нашата прва академија за front-end програмирање, ни раскажа..

Запознај го Петар, инструктор на back-end академијата

Запознај го Петар, fill-stack девелопер и инструктор на академијата за Back End програмирање..

Виктор Димчевски: “Во SkillUp добив повеќе од тоа што очекував!”

Виктор - музичар кој реши својата кариера да ја насочи во програмирањето, следејки ја желбата уште од најрана возраст...

Запознај го Деки, ментор на front-end академијата

Дејан Веселиноски, front-end девелопер и инструктор на нашата академија за Front End програмирање. Ментор е и на академиите за деца. Натурализи..

Најбарани програмерски вештини во 2021

Во денешниот дигитален свет, технологијата напредува и се менува секој ден..

Запознај го Стеве – алфа и омега на академиите!

Легендата вели дека секој што слушнал за SkillUp, слушнал и за Стеве..

Навики на секој успешен програмер

Замисли дека споредуваш резиме на двајца девелопери. Двајцата кандидати имаат скоро идентична позадина и вештини..

Вештини кои ти се потребни да станеш Frontend програмер

Главните виновници за креирање и градење на веб страни оптимизирани за најдобро корисничко искуство се талентираните frontend програмери..

Неколку алатки за подобро менаџирање на времето

Дали понекогаш посакуваш денот да има повеќе од 24 часа? Повеќето луѓе посакуваат..

Даниел од Front-end: Работам на проект за дигитализација на здравството

Даниел е поранешен студент во SkillUp академијата за Front-end програмирање, па реши да ви сподели дел од неговото искуство со нас.

Неколку совети за учење од дома

Последните случувања во светот нè натераа да го смениме начинот на кој сме навикнати да живееме..

Game Art & Design, основни карактеристики на Гејминг индустријата

Уште од аркадните игри во 80-тите, Sega против Nintendo ривалството во 90-тите, па се до почетокот на Xbox и Playstation конзолите. ..

Интервју со Бојан - SEO wizard

Јас сум студент на Економски Факултет на смер за маркетинг. Со дигиталниот маркетинг се запознав уште од мојата 16 годишна возраст..

Зошто баш SEO?

Ова е прашање што го слушнале сите дигитални маркетери внатре и надвор од нивната фирма или маркетинг агенција...

Совети за нови програмери

Започнаа академиите за програмирање во SkillUp. Горди сме што успеавме да привлечеме студенти кои многу ветуваат и направивме супер екипа...

Панче од Backend академијата - од играње игри до програмирање

Само напред. На почеток е малку е потешко отколку што изгледа, но потоа станува многу полесно отколку што изгледа...

Тања: Упорност и верба во себе резултираат успех

Само со работа, труд, упорност и посветеност, целиот страв исчезнува. Да, секој може да стане програмер доколку вистински го сака тоа...

Програмирање за деца со Scratch

Ако твоето дете е опседнато со онлајн игри и забавни апликации, тогаш време е да му ја покажеш корисната страна на дигиталниот свет...

Како да започнеш со Android програмирање - 7 чекори за почетници

Да научиш Android програмирање може звучи како голем чекор, но факт е дека отвара голем свет на можности. Можеби ти ќе бидеш тој кој ќе ја создаде наредната „хит апликација“ што ќе го промени начинот на кој работиме или комуницираме едни со други...

Што е iOS програмирање и како да започнеш кариера во оваа технологија.

Развојот на мобилни апликации е вештина која денес особено се цени. Како расте бројот на луѓе кои се одлучуваат за оваа работа, така се зголемува и потребата да се користи најбараната мобилна технологија...

Водич за креирање на успешна e-mail маркетинг кампања.

Поради големата заситеност од социјалните мрежи, кампањите за e-mail маркетинг стануваат се поголем составен дел на секоја маркетинг стратегија...

Програмирање за деца: Како да го насочите вашето дете?

Во последните неколку години, програмирањето за деца е популарна тема...

Што е CSS

CSS (Cascading Style Sheets) е технологија со која ѝ се дава стилот на твојата веб страна, што значи се користи за подобар изглед и распоред на истата...

Што треба да знаеш за да бидеш добар front end девелопер?

Во последно време, се почесто се поставува прашањето “Што треба да научам за да станам front end девелопер?”. Има многубројни работи за учење, се сè менува брзо, се појавуваат нови технологии итн...

5 квизови кои ќе ти помогнат во наоѓање на новата работа

Сакаш да започнеш нова кариера? Кога станува збор за менување на кариера, луѓето сакаат да направат промена поради многу различни причини. Можеби се промениле вредности и очекувања на твоето работно место, имаш нови интер...

Што е Back End Програмирање?

Back end програмирањето е поврзано со позадинскиот, или серверскиот дел на една веб страна или апликација...

Front end vs Back end програмер - што е разликата?

Размислуваш да почнеш да учиш да програмираш? Слушна за front end и back end програмирање а не знаеш што е што...

Што е HTML

HTML е кратенка од Hypertext Markup Language. Дозволува креирање на структурни секции како параграфи, наслови и линкови на веб страните...

Програмирање со Scratch

Scratch e програмски јазик базиран на блокови. Дизајниран е за возраст помеѓу 7-14 години, и децата можат да го користат за креирање на интерактивни приказни, анимации и игри.

Front-end програмирање.

Кодот што го пишуваат програмерите работи на страната на пребарувачот. Тоа се луѓе кои го имплемтираат изгледот на сајтот преку јзици за програмирање како HTML, CSS и JavaScript...

Добро ве најдовме! SKillUp е тука.

SkillUp е првиот центар за едукација кој е основан од тим со долгогодишно работно искуство во програмирање, менаџмент и маркетинг и неодамна започна со работа како прв од ваков вид во Велес...

Адреса

Костурска бр.5 , Велес 1400

Контакт

Телефон: (+389) 70 375 118

Е-маил: contact@skillup.mk

Ве молиме внесете име!
Ве молиме внесете валидна е-маил адреса!
Ве молиме внесете порака!